Tam 90 Bin Fotoğraf Birleştirildi: Güneş Yüzeyi En Net Şekilde Görüntülendi!

Bu hafta, uzay ve gezegen bilimi alanında önemli bir gelişme yaşandı. İki astrofotoğrafçı, bugüne kadar çekilmiş 90 bini aşkın uydu fotoğrafı ile Güneş yüzeyinin mozaiğini yaptı. Detaylar haberde.

Andrew McCarthy ve Jason Guenzel isimli iki astrofotoğrafçı son olarak yaşanan güneş tutulması sırasında kaydedilen fotoğrafları birleştirerek Güneş yüzeyinin tamamını görüntülemeyi başardı.

NASA ve ESA ortaklaşa fırlattığı SOHO uydusundan yardım alınarak yürütülen proje için büyük çaba sarf edildi. 22 Mart’ta biten çalışmalarının ardından ortaya büyüleyici görüntüler çıktı.

90 bine yakın fotoğrafın birleştirilerek oluşan görsel, Güneş’in büyüklüğünü gözler önüne serdi. Fotoğraflarda neredeyse bir pikseli aşmayan gezegen kasırgalarının bile 14 adet Dünya boyutunda olduğu açıklandı.

McCarthy, hem bilimi hem de sanatı birleştirerek, astrofotoğrafçılığın geleneksel kurallarını çiğneyerek, Güneş’in hiper doğru görüntüsünü oluşturmak için limitleri zorladıklarını söyledi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir