Asgari ücrete yapılacak zam oranını açıkladı: Bu rakam ilk defa duyuluyor

Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu, politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35’e yükseltti.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası Milliyete açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, yeni yılda asgari ücretin ulaşacağı seviyeyi açıkladı.

Kurtuluş, enflasyon oranlarına dikkat çekerken “Faiz artışları aslında enflasyonu tetikleyen değil enflasyonla mücadelede ekonomi yönetiminin kullandığı argümanlardan bir tanesi. Faiz artışları enflasyon artışına değil, enflasyonla mücadelede kullanılan enstrümandır. Ekonomi yönetimi de son dönemlerde faiz artışını sıklıkla kullanıyor.Biz yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 70 seviyesinde tutuyoruz. Enflasyon öngörümüz yüzde 70’lerde gerçekleştiği için ikinci altı aylık enflasyon farkı olarak SSK, Bağ-kur, memur emeklileri ve memurlara yüzde 42-43 bandında bir enflasyon farkı çıkacaktır.” dedi.

Enflasyon payanın refah payı ile yükseleceğinin altını çizen Kurtuluş “Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme zammı ilave edilecektir. Memur ve memur emeklilerinin yüzde 50 oranında zamlı maaş alacağı kanaatindeyiz. SSK ve Bağ-kur emeklileri için 42-43 bandında olan enflasyon farkının 6-7 puanlık refah payı dokunuşu ile yüzde 50’ye tamamlanacağı öngörüsündeyim.” ifadelerini kullandı.

Kurtuluş, tüm kesimlere yapılacak zam oranına ilişkin “Memur, memur emeklisi, asgari ücret ve emeklilere tek bir oran yapılacağı ve yüzde 50 oranında bir yıl sonu zammı olacağını bekliyorum” dedi.

YENİ ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLADI

Hükümetin, çalışanları enflasyona ezdirmeme politikasının süreceğine inanan Kurtuluş “Cumhurbaşkanının bir yaklaşımı var. Bu yaklaşım da çalışanları ve emeklileri hiçbir şekilde enflasyona ezdirmemektir. Bu kararlılıkla hareket ediliyor. Asgari ücretin enflasyonun üzerinde artışla yeni yılda belirleneceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullanarak yeni asgari ücreti açıkladı.

Kurtuluş yeni asgari ücrete ilişkin “Burada yılın ikinci altı ayı için yüzde 42-43 arası bir enflasyon olacağını düşünecek olursak asgari ücrete 6-7 puanlık bir refah payı dokunuşu ile yüzde 50 artış yapılacaktır. Burada asgari ücretlilere 17 bin 100 TL civarında bir zam yapılacaktır.” dedi.

Asgari ücret tahminine ilişkin “Bunun hem işveren hem de işçiler açısından piyasanın kabul gördüğü bir tutar olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanan Kurtuluş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tutar belirlendiğinde işçi, işveren tarafında herhangi bir hoşnutsuzluk söz konusu olmayacaktır.”

“500 TL olan asgari ücret destek tutarının asgari ücrete yapılacak zam oranı kadar yani 750 TL seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Bunun hükümet tarafından karşılanacağı kanaatindeyim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir