Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar Kiev yakınlarında TB2 veya TB3 drone modellerinin üretileceği fabrika inşasına başlandığını açıkladı

Gökmen Mert KURAL

Her ne kadar ABD, Avrupa Birliği gibi coğrafyalarda Batılı ülkeler aylarca süren yardım paketini onaylamak için görüşmelere, tartışmalara neden olan vetolarla zaman harcasa da Türkiye, Ukrayna’ya gereken desteği hızla vermeye devam ediyor. Adına şarkılar yapılan Bayraktar, Ukrayna’daki ilk yabancı savunma yatırımı olmaya hazırlanıyor. Türk savunma şirketi Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar, uluslararası ajanslara verdiği demeçte Kiev yakınlarında yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak ve burada TB2 veya TB3 drone modellerini üreteceği bir fabrika inşa etmeye başladığını söyledi. Uluslararası medya kuruluşları, Türk yapımı Bayraktar insansız hava araçları, Ukrayna ordusu tarafından zırhlı araçları ve topçu sistemlerini imha ederek Rus kuvvetlerini engellemek için kullanıldıktan sonra dünya çapında önem kazandığını yazdı. Baykar CEO’su Haluk Bayraktar, Riyad’daki Dünya Savunma Fuarı’nın oturum aralarında yaptığı konuşmada, “Fabrikamız inşa ediliyor. İnşaatı bitirmek için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var ve ardından iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceğiz” dedi.

“BİZİ KİMSE DURDURAMAZ” İLE RUSYA’YA MESAJ VERDİ

Bayraktar, kapasitenin yıllık 120 adet civarında olacağını ancak Ukrayna fabrikasında üretimin TB2 mi yoksa TB3 drone modeline mi odaklanacağının henüz netlik kazanmadığını kaydetti. Devam eden çatışmayla ilgili güvenlik sorunlarının tesis için endişe yaratıp yaratmayacağı sorulduğunda, planların “tamamen ilerlediğini” ve “hiçbir şeyin” onları durduramayacağını söyledi. Hatırlanacağı üzere Rusya, Ukrayna’daki Türk yatırımının hedefler arasında yer alacağını söylemişti. Bir anlamda Bayraktar, Rusya’ya da “bizi durduramazsınız” mesajını vermiş oldu.

SUUDİ ARABİSTAN’A DA FABRİKA KURACAK

Bayraktar, İstanbul merkezli firmanın önümüzdeki iki yıl içinde Suudi Arabistan’da üretime başlama planlarının da yolunda gittiğini söyledi. Duyuru, Baykar’ın Türkiye tarihindeki en büyük savunma sözleşmesi olarak tanımladığı bir başka tür insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı’nın Suudi Arabistan’a satışına ilişkin temmuz ayında yapılan anlaşmanın ardından geldi. Bayraktar, bu yıla bakıldığında firmanın 2023 yılında 36 adet olan Akıncı’nın yerli üretimini ikiye katlamayı, TB2 üretiminin ise değişmeyerek 230 adette kalmayı planladığını söyledi. Kızılelma ve TB3 insansız hava araçlarının yeni modellerini de “onlarca” üretmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir