Eylül Ayında Gezip Görmesi Bir Başka Güzel Olan 12 Lokasyon

Yazın kalabalık ve yoğun enerjisi kimileri için eylül ayını en ideal gezi ayı yapar. Eylül ayında yollara düşmenin ise ruhu arındırma ve dinginleştirme gibi etkileri vardır. Peki herkesin işe ve okula dönmeye hazırlandığı eylül için en ideal gezi lokasyonları hangileri?

Sizler için eylülün favori mekanlarını tek tek listeledik! ??

1. Datça

Eylül ayı, Akdeniz ve Ege’de sezonun kapanış ayı olduğundan sezon içinde adım atacak yer bulamayacağınız pek çok yeri rahat rahat gezmenizi sağlar. Bunlardan biri olan Datça eylül ayında bile denize girecek ideal sıcaklıktadır, aynı zamanda sessiz, sakin yapısıyla tam anlamıyla huzur bulmanızı sağlar. Can Yücel ile özdeşleşen bu masalsı beldeye eylül turu düzenleyerek hem ruhunuzu hem bedeninizi güzelce dinlendirebilirsiniz.

2. Kaş

Muhteşem doğası, renkli sokakları ve otantik yapısıyla sezonu dopdolu geçiren Kaş sonbaharla birlikte çok daha huzurlu bir şekle dönüşür. Özellikle İstanbul kesiminin ayrılmasıyla birlikte minik beldenin sevimli mekanları ve sokakları tamamen yerleşik halka ve sizin gibi eylül ziyaretçilerine kalır. Dolayısıyla rengarenk Kaş sokaklarını ve tarihi yapıları gezmek için en iyi mevsim eylül ayıyla birlikte başlar. ?

3. Şirince

İzmir’in sevimli köylerinden olan Şirince, eylül serinliğinin ilk hissedildiği bölgelerdendir. Yemyeşil dağlık araziye dağılan bu minik köy, çarpıcı sonbahar renkleriye birlikte ziyaretçilerini büyüler. Dolayısıyla sıcaklar geçtikten sonra şöyle kısa bir Şirince turuna çıkmak size her anlamda iyi gelebilir. ☘️

4. Assos

Antik kentleri ve uzun plajlarıyla ünlü olan Assos, eylül ayında gezebileceğiniz bir diğer alternatif. Ancak zaten soğuk olan Assos denizi eylül ayında girmek için her zaman müsait olmayabilir. Bununla birlikte hafif serin havada antik kentleri gezmek ve harika bir tarihe eşlik etmek sizi mistik bir zaman yolculuğuna çıkarabilir.

5. Bozcaada

Bozcaada’da eylül ayı bağ bozum başlangıcıdır, dolayısıyla oldukça renkli sahnelere tanıklık etmek ve yerel kültürü yakından tanımak için en ideal ay da yine eylüldür. Dört bir yanı berrak ve güzel koylarla dolu olan Bozcaada eylülde soğuk suları nedeniyle denize girmeye elverişli olmasa da sahilde kamp yapmak veya gün batımını izlemek iyi bir tercih olabilir. ?

6. Selimiye

Güne Ege’nin huzurlu durağı Selimiye, en yüksek sezonda bile çevre beldelere göre daha gizli, saklı kaldığından sakin bir yapıya sahip olur. Ancak eylülle birlikte insanların yavaş yavaş çekilmeye başlaması zaten doğal olan güzelliğine yeniden kavuşması anlamına gelir. Dalış lokasyonlarıyla ünlü bu minik belde eylül ayında kuş seslerini dinlemek ve huzur bulmak adına sizin için en iyi alternatiflerden olabilir. ?

7. Amasra

Karadeniz’in saklı cenneti Amasra doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve şirin köyleriyle eylül rotalarının vazgeçilmezlerindendir. Nostaljik bir atmosferde deniz ve doğa arasında huzurlu bir tatil planı için eylülde bu dingin lokasyonu ziyaret edebilirsiniz.

8. Kapadokya

Kapadokya her mevsim ayrı güzellikteki popüler bölgelerden ancak özellikle hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmeye başladığı eylül ayında peri bacalarını gezmek çok daha keyifli hale gelir. Daha ılık bir havanın ve dengeli rüzgarların olduğu bu dönem balon turları için de fazlasıyla elverişlidir ve gün doğumu ile batımlarında inanılmaz manzaralar sunar.

9. Göbeklitepe

Keşfedilmesiyle birlikte insanlık tarihinin yeniden yazılmasına neden olan Göbeklitepe mutlaka görülmesi gereken bir zenginlik. Ancak kışın soğuk, yazın ise aşırı sıcak olan bölge, ne yazık ki her dönem ziyaret için pek elverişli değil. Bununla birlikte eylül başından itibaren düşen sıcaklıklar, etkisini hafif hafif artıran rüzgar ve elbette azalan insan kalabalığı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdıran kazı alanını daha rahat gezmenizi sağlayabilir. ?

10. Trabzon

Karadeniz’in etkileyici doğasına ve binlerce yıllık tarihi manastırlarına ev sahipliği yapan Trabzon, aslında serin havası sebebiyle en sıcak iklimde bile ziyaret edilebilir. Ancak eylül sonrası yapılacak bir Trabzon ziyaretinde hem dilediğiniz yerleri kalabalığa girmeden gezmiş hem de harika doğanın sakin yanına tanıklık etmiş olursunuz. Ayrıca turist yoğunluğunun azaldığı bu ay konaklama fiyatları bakımından da avantaj elde etmenizi sağlar.

11. Kaz Dağları

Yemyeşil bakir bir doğada, insandan uzak şekilde rahatlamak ve uzun uzun yürüyüşler yapmak için eylül ayında Kaz Dağları’na gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Temiz havası ile doğa keşiflerine elverişli olan Kaz Dağları’nda korunaklı kamp alanlarında, karavan otellerde veya ağaç evlerde kalarak farklı bir tatil deneyimi edinebilirsiniz. ?

12. Yedigöller

Eylül ayında yaprakların ve doğanın dönüşümünü izlemenin en keyifli olduğu lokasyonlardan bir diğeri de Bolu’da yer alan Yedigöller Milli Parkı’dır. İçindeki 7 adet doğa harikası gölü, endemik bitki türleri, jeotermal faydaları, balık popülasyonu ve daha pek çok özelliğiyle öne çıkan Yedigöller hem ruhunuzu dinlendirmenize hem de fiziksel şikayetlerinizden kurtulmanıza büyük fayda sağlayabilir. ✌️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir