Maaşa ‘Tek Zam’ Çalışana Yük Olacak Enflasyonla Seçime Yarayacak

Asgari ücret zammı beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ın ‘tek zam’ açıklamaları da dikkat çekiyor. Enflasyonda yükselişin Mayıs 2024’te zirve yapması beklenirken, ‘beklenen enflasyon’ üzerinden yapılacak zammın TCMB ve OVP tahminleri baz alındığında yüzde 36 seviyesinde olması ve yıl ortasında enflasyonun yüzde 75’e çıkmasının beklenmesiyle hesaplar karışıyor. Temmuzda tekrar zam almaması konuşulan asgari ücretli ve maaşlı kesimin alım gücünün birkaç ay içinde eriyecek olması soru işareti yaratıyor.

11 Aralık itibarıyla başlayacak olan asgari ücret pazarlıkları öncesi havada uçuşan zam oranları geniş bir aralık içeriyor. Kimileri enflasyon farkından bahsediyor, kimileri de beklenen enflasyondan dem vuruyor. Arada görülecek zirveler ise maaşları enflasyona karşı korunmasız kılıyor.

10Haber ekonomi yazarı Erdal Sağlam, asgari ücrete ve maaşlara yapılacağı konuşulan tek zam konusunda iş dünyası açıklamalarına dikkat çekiyor.

“Tek zam maaşların enflasyona yenik düşürülmesi anlamına geliyor”

Geçmiş yıllardaki IMF politikalarına benzettiği enflasyon yükünü çalışana yıkmak konusuna değinen Sağlam, ‘Asgari ücret, memur, işçi ve emekli maaşlarına yılda bir kez zam yapmak, enflasyon trendinin hâlâ yüksek olduğu mevcut süreçte, ücretliler başta düşük gelirlilerin yıl içerisinde enflasyona yenik düşürülmesi anlamına geliyor’ diye de ekliyor.

Haziran’dan bu yana ekonomide uygulanan politikalar “destek veren ana akım iktisatçılar”dan da bahseden Sağlam, enflasyon verilerinde dar gelirlinin hissedilen kısmının görünmediğine de dikkat çekiyor.

‘Enflasyon belirlemedeki geçmiş şaibeleri de hatırlatarak, zaten düşük ölçülen enflasyonu, temel mallardaki yüksek oranlı artışlar nedeniyle, orta kesimin ve beyaz yakalıların eridiğini, dar gelirlilerin iyice fakirleştiğini söylüyorlar’ diyerek iktisatçılar için de ‘Çalışanların yüzde 55’inin artık asgari ücret ve yakın ücretlilerden oluştuğunu, ücretlerin milli gelirden aldığı payın nasıl azaldığını rakamlarla anlatıyorlar’ ifadelerini kullanıyor.

“Enflasyonun yükü sadece çalışan ve emekliye çıkarılamaz”

Uzmanların ‘enflasyonun yükünün sadece çalışan ve emekliye çıkarılamayacağı görüşünde’ olduğunu aktaran Erdal Sağlam, ‘Aklın yolu bir ama, bakalım, hiç olmazsa bu sefer, akıl uygulamada geçerli olacak mı?’ diyerek seçime kadar etkisinin yüksek kalacağı ancak seçim sonrasında yeni vergi ve zamlarla erimenin keskinleşeceği maaş zamlarının, yılın ikinci yarısında iç talebi keserek enflasyonu düşüreceğine de vurgu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir