“Vajina daraltma ile cinsel sorunlar önlenebilir”

Vajinayı destekleyen dokuların yaş, gebelik ve doğumun etkisiyle gevşeyerek cinsel ilişkide sorunlara ve özgüven eksikliğine neden olabildiğinin altını çizen VM Medical Park Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, “Vajina daraltma (vajinoplasti), vajinayı yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Kozmetik jinekolojide; vajinoplasti, vajinal kanalın çapını ve vajinanın girişini daraltmak için kullandığımız prosedürleri ifade eder” dedi.

Vajina daraltma işlemi (vajinoplasti) hakkında bilgilendirmede bulunan VM Medical Park Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, işlemin uygulamadaki detaylarının kişinin hedeflerine veya tıbbi ihtiyaçlarına bağlı olarak değiştiğini ifade etti.

DOĞUM HASARLARLARI GİDERİLEBİLİR

Yapılacak işlemin detaylı değerlendirme ve muayene sonrasında cerrah tarafından belirleneceğini belirten Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, doğumda oluşan yaralanmaları onarmak için vajinoplasti yapılacağı zaman prosedürün şu işlemleri içereceğini belirtti:

  • “Gevşek dokuları ve doğum kusurlarını onarmak için destek dikişleri atılması,
  • Fazla derinin çıkarılması,
  • Vajina girişinin daraltılması,
  • Bazı hastalarda mesane ve bağırsakların vajinal kanala herniasyonu da olabilir. Bu kusurlar operasyon sırasında tamir edilebilir.”

CİNSEL TATMİN ARTIRILABİLİR

Op. Dr. Çalık, vajinoplasti ameliyatının özgüven artışı ve cinsel hazzın artırılması gibi kişisel faydaları olabileceğini belirtti.

RİSKLER EN AZA İNDİRİLEBİLİR

Her cerrahi operasyonun kendi içerisinde bazı riskler barındırdığını altını çizen Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, vajinoplasti sonrası yaşanabilecek bazı riskleri şu şekilde açıkladı:

• “Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni),

• Uyuşma veya his kaybı. Ancak deneyimli bir cerrah, doğru cerrahi teknik ve uygun postoperatif bakım ile bu riskler en aza indirilebilir.”

10 GÜN İÇİNDE GÜNLÜK YAŞAMA DÖNÜLEBİLİR

Vajinoplasti ameliyatı sonrası süreç hakkında da bilgilendirmede bulunan Op. Dr. Çalık, şunları söyledi:

“İyileşme, ameliyatın boyutuna bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Çoğu hastanın 7-10 gün sonra günlük yaşamına dönebildiğini belirten Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, 6 hafta boyunca küvete girme ve yüzme ile birlikte cinsel ilişkiden veya herhangi bir vajinal penetrasyondan kaçınılmalıdır.”

KALICI SIKILIK ELDE EDİLİR

Vajinoplasti ameliyatların en büyük özelliğinin kalıcı bir sıkılık elde edilmesi olduğunu ifade eden Op. Dr. Çalık, “Normal doğum olmadığı sürece operasyonun etkisi kalıcı olur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir