Yapılan araştırmaya göre hafif ateş, enfeksiyonların daha hızlı temizlenmesine yardımcı oluyor…

Araştırmacılar, tedavi edilmeyen orta dereceli ateşin balıkların vücutlarındaki enfeksiyonu hızla temizlemesine, iltihabı kontrol altına almasına ve hasarlı dokuyu onarmasına yardımcı olduğunu buldu.
Araştırmanın başındaki Ziraat, Yaşam ve Çevre Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi’nde ortak profesör olan immünolog Daniel Barreda, “Doğanın doğanın yaptığını yapmasına izin verdik ve bu durumda bu çok olumlu bir şeydi” diyor.

Barreda, orta dereceli ateşin kendi kendine düzeldiğini, yani vücudun ilaçsız olarak hem ateşi tetikleyebileceği hem de doğal olarak kapatabileceği anlamına geldiğini açıklıyor.
Doğal ateşin insanlara sağladığı sağlık avantajlarının hala araştırmalarla doğrulanması gerekiyor, “ancak ateşi tetikleyen ve sürdüren mekanizmalar hayvanlar arasında paylaşıldığı için , insanlarda da benzer faydaların olacağını beklemek mantıklıdır” diye ekliyor.

Bu , hafif bir sıcaklığın ilk belirtilerinde , steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya kısaca NSAID’ler olarak da bilinen reçetesiz ateş ilaçlarına ulaşmaya direnmemiz gerektiğini gösteriyor .
“NSAID’ler ateşle hissedilen rahatsızlığı ortadan kaldırıyor ancak aynı zamanda muhtemelen bu doğal tepkinin bazı faydalarından da vazgeçiyorsunuz.”

Barreda, çalışmanın, ” hayvanlar aleminde 550 milyon yıldır evrimsel olarak korunan” orta dereceli ateşin yararlarına katkıda bulunan mekanizmalara ışık tutmaya yardımcı olduğunu belirtiyor . “İncelenen her hayvan enfeksiyona karşı bu biyolojik tepkiye sahiptir.”
Balıklar, sürüngenler ve böcekler gibi bazı türler, doğal ateşe neden olan ortam sıcaklıklarına geçmek için avlanma riskine girecek ve üreme başarılarını düşürecektir.

“Yani asıl soru şu; eğer hayvanlar için ateş bu kadar önemliyse neden ateşin ilk belirtilerinde biz ilaç alıyoruz?”

Çalışma için balıklara bakteriyel bir enfeksiyon verildi ve daha sonra davranışları k izlendi ve değerlendirildi. Dış belirtiler, hareketsizlik, yorgunluk ve halsizlik gibi ateşi çıkan insanlarda görülenlere benziyordu. Bunlar daha sonra hayvanların içindeki önemli bağışıklık mekanizmalarıyla eşleştirildi.
Barreda, doğal ateşin “yalnızca enfeksiyona karşı savunmayı harekete geçirmekle kalmayıp aynı zamanda onu kontrol etmeye de yardımcı olan bütünleyici bir yanıt” sunduğunu gösterdi diyor.
Araştırmacılar, ateşin balıklardaki enfeksiyonu yaklaşık yedi gün içinde temizlemeye yardımcı olduğunu buldu; bu, ateş çıkmasına izin verilmeyen hayvanlar için gereken sürenin yarısı kadardı.
Ateş ayrıca iltihabın kapanmasına ve yaralanan dokuların onarılmasına da yardımcı oldu.

“Bu doğal ateş tepkisinden ve hasta olan veya takviye aşıya ihtiyaç duyan hayvanları tespit etmek için oluşturduğumuz araçlardan yararlanabiliriz. Nüfusun bir alt grubuna odaklanmak zamandan tasarruf sağlar ve daha az maliyetlidir.”

Sonuç olarak Barreda, bulguların ateşi tedavi etmekle bundan faydalanmak arasında sağlıklı bir denge kurmaya yardımcı olacağını umuyor.
“Uzun vadede amacımız, doğal bağışıklık mekanizmalarından yararlanmaya devam ederken tıbbi ilerlemelerimizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağımızı belirlemektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir